Tájékoztatás a szamárköhögéses megbetegedéssel kapcsolatban

A szamárköhögéses betegségek megnövekedett számára tekintettel szeretnénk felhívni a Tisztelt Lakosság figyelmét a dr. Pejtsik Petra, kerületünk házi gyermekorvosa által összeállított tájékoztatásra.

„Kedves Betegeink, Tisztelt Szülők!
Nyilván sokan hallottak-olvastak már a média különböző csatornáin arról, hogy a szamárköhögéses betegségek száma emelkedik hazánkban. Emiatt engem is sokan keresnek, és természetesen személyesen is válaszolok mindenkinek, de talán segítség mindannyiunknak, ha itt is megosztom az információt.
Ezt a posztot jónéhány napja kezdtem írni, csak aztán nem tudtam befejezni, és bizony az elmúlt hét tapasztalatai (és az ehhez kapcsolódó kutakodásaim-kérdezősködéseim, kollégákkal való tapasztalatcserék) alapján változott is kicsit a szöveg. Ez is jelzi, hogy bár sok dolgot tudunk a betegségről, a jelenlegi helyzet mégiscsak számos szempontból új nekünk is, akik már több (akár sok) éve a szakmában dolgozunk, így az információk nem mindig biztosak, és alkalmasint az idő múlásával felül is íródnak.
A kérdéssel kapcsolatban az teljesen igaz, hogy emelkedik hazánkban a megbetegedések száma, nem csak nálunk, de egész Európában. (A folyamat nem most kezdődött, én magam is posztoltam róla már az idén márciusban.) Ennek oka röviden az, hogy a gyermekkorban (többször) beadott oltások hatékonysága felnőttkorra lecseng. Ez persze nem magyarázza, hogy „miért pont most?”, hiszen ez évek óta így van, erre nézve számos feltételezés van, és jó eséllyel nem csak egyetlen ok áll a háttérben. (Részletesebben ld. az első kommentekben hivatkozott cikkeket.)
A szamárköhögés újszülött-kiscsecsemő korban súlyos, akár halálos betegség, a gyerekkor későbbi szakaszában nagyon kellemetlen, elhúzódó, makacs és rohamszerű köhögéssel jár, de igazi komoly veszélyt nem jelent a beteg számára. Felnőttkorban sokszor enyhébb vagy nagyon enyhe tünetekkel (ártalmatlan, csak esetleg hosszabban tartó köhögés) zajlik. A gyerekek (szabályosan kivitelezett oltási sor mellett) 4-5 hónapos korra védettséget szereznek, és az a védettség a felnőttkor eléréséig az ismétlő oltások miatt többé-kevésbé kitart, bár az emlékeztetők előtt időszakban (vagyis elsősorban 5-6 éves és 10-12 éves kor között) előfordulhat, hogy annyira meggyengül az immunvédelem, hogy létrejön a fertőzés. Hogy ez kinél hogyan alakul, az teljesen egyedi, alkati és akár a pillanatnyi helyzet hozta tényezők is befolyásolják, így ezzel kapcsolatban jósolni nem nagyon tudunk. Vérvizsgálatnak az oltás védelmet adó hatásának meghatározására nincs értelme, mert a kapott eredményből sem határozható meg igazán a védettség mértéke. (A szamárköhögés egyébként még abban az esetben sem hagy maga után életreszóló védettséget, ha valaki tünetekkel átesik rajta, bár az igaz, hogy az oltás kiváltotta védettség jó eséllyel rövidebb ennél.)
Jelenleg az alapellátásban hivatalosan csak olyan vizsgálat végezhető a szamárköhögés kórokozója irányában, ami a fertőzés azonnali vagy 1-2 napon belüli kimutatására nem alkalmas. Így ennek igazából inkább járványügyi jelentősége van, ami persze szintén nagyon fontos szempont. (Gyakorlatban kaptam más információkat is, és minden további nélkül lehet, hogy ez a közeljövőben változni is fog.) A betegség bevezető (de típusos lefolyás esetén önmagában is 1-2 hétig tartó) szakasza nem igazán különbözik más, jellemzően elsősorban vírus okozta felsőlégúti hurutos betegségektől, ilyenkor a köhögési hang sem specifikus általában. Személyes vizsgálat során sem tapasztalható semmi olyan jel, ami specifikus lenne a betegségre, és az „általánosan” elvégezhető laborvizsgálatok sem segítik a döntést. Így tehát ebben a szakban nem indokolt (és nem is fogok) minden köhögős gyerektől laborvizsgálatot kérni, de természetesen ha szükségesnek látom, megteszem – a gyakorlati útvonalakkal kapcsolatban meg még nyomozok egy kicsit. És antibiotikumot sem fogok adni minden, néhány napja köhögő gyereknek, mert „hátha szamárköhögés”, csak akkor, ha azt szakmailag indokoltnak tartom. (Ezt adott gyerek, család esetében indokolni fogom minden alkalommal, ahogyan eddig is megtettem, ha szükség volt rá. Tehát kérdezzenek nyugodtan, ha van kérdés – de azt kérem, hogy maradjon ez kérdés, ne pedig egy, kérdésnek hangzó, de valójában az irányomba megfogalmazott elvárás!)
Fontos tudni, hogy arra, hogy szamárköhögés ne legyen egyáltalán (akár nálunk, akár bárhol máshol), semmilyen oltási rend mellett nincsen esély (ld. a cikkek a hozzászólásoknál). Így tehát két lehetőség van populációsan (vagyis nem az egyes betegek, hanem a népesség szintjén): egyrészt hogy megfelelően átgondolt és betartott oltási renddel csökkentsük a fertőződni tudó betegek számát, másrészt hogy a legveszélyeztetettebb csoportot, az újszülötteket, kiscsecsemőket védjük. Az előbbi a gyerekek esetében kb. működik, az esetleges oltási rend módosítás nem a mi hatáskörünk, az Önök együttműködése fontos benne, hogy a kötelező oltások ne csússzanak lehetőség szerint. (Mi nagyon igyekszünk ebben a tekintetben, persze azért megvannak a magunk korlátai.)
Az újszülöttek-kiscsecsemők korai védettségének kialakítására legbiztosabb módszer a várandósok oltása, így ők sem lesznek betegek, de a szervezetükben képződő ellenanyagok a magzatba is átjutnak a méhlepényen keresztül, így az első élethetekben-hónapokban védelmet tudnak nyújtani. Ha ez valami miatt nem sikerül vagy elmarad, akkor a gyermek környezetében élő, vele rendszeresen találkozó személyek (szülők, nagyszülők) védettségének kialakítása-megerősítése fontos, emlékeztető oltás beadásával. (Ezt hívjuk fészek-immunitásnak.) Természetesen bárki számára javasolt lehet az emlékeztető oltás, aki (5-)10 évnél régebben volt oltva (jó eséllyel a felnőttek mind ilyenek, kivéve, aki valami miatt kapott az elmúlt években emlékeztető oltást), de mivel oltóanyag korlátozott számban áll rendelkezésre, fontos lenne, hogy elsősorban a legveszélyeztettebbeket védjük vele. (Az oltóanyag neve Adacel Polio, várandósok is biztonsággal olthatók vele, nem tartalmaz élő kórokozót, a háziorvosuk, illetve várandósok esetében a nőgyógyász tudja felírni receptre. Átmeneti készlethiány után, amennyire tudom, már újra kapható. Az ára kb. 12.000 Ft, egy adag kell belőle.)
Köszönöm, ha végigolvasták ezt a hosszú szöveget, és kérem, ha úgy gondolják, osszák meg ismerőseikkel is, hiszen ez nem csak az én praxisom betegeit érinti, hanem mindannyiunkat. Ha van még kérdés ezzel kapcsolatban, természetesen igyekszem válaszolni azokra is.”

A betegségről, oltásról, specialitásokról az alábbi – szakmailag nagyon hiteles, ugyanakkor jól olvasható – három cikket ajánlja dr. Pejtsik Petra:

https://vedooltas.blog.hu/2018/06/27/mi_a_baj_a_szamarkohoges_elleni_oltassal


https://vedooltas.blog.hu/2018/06/27/mi_a_baj_a_szamarkohoges_elleni_oltassal_2_resz

 https://www.facebook.com/nyllabiol/posts/pfbid0iJia3ypytNFLKb8LGCmSHiCkhF13FphvwTaDGkccRxfvarrX7LXAbtz3ZcfPjUv1l?__cft__[0]=AZW0rxC9nwM_VEhQ9e7BIBORp2Mq1FfRR9UC6ewXz8PvqrHpelq3v6Vgmh0z2TpLT7wWpSmyojYmb91re3mmrg9EPBYu51Qs0zMwNi8EFqb50D17gCmpIiVLAAy6RxKSNd9UWT61uW5um7fu9smj485P-apPAizymedTCOWm8BrKWFD6wWJegvXLJx2w3N8CQPunkOoWaKnrPhBSKpOEk3GK&__tn__=%2CO%2CP-R

Forrás: https://www.facebook.com/drpandp

(Ilusztráció: pxhere.com)