Az elmúlt időszakban megszaporodott a lepkehimlős (erythema infectiosum, ötödik betegség) gyerekek száma. A közösségekben pedig bizonytalanok, ha kiütése van a gyereknek, visszaengedhető-e már a társak közé. Tájékoztatásul közzétesszük a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ leírását a betegséggel kapcsolatosan.
A lepkehimlő (más néven: ötödik betegség, pillangóvírus, erythema infectiosum) egy enyhe lefolyású, kezelés nélkül is néhány nap alatt jól gyógyuló vírusfertőzés, melyet a humán parvovírus B19 fertőzés okozza. Leggyakoribb az 5-10 évesek körében, de előfordulhat felnőtteknél is.
Tünetek lehetnek:
Legnyilvánvalóbb tünete az arcon élénkpiros, lepke alakú foltokban megjelenő kiütés. A legtöbb esetben a lepkehimlő tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel zajlik. A tünetek megjelenése és lefolyása nagyban függ a beteg életkorától.
Lappangási időszak:
A fertőzés lappangási ideje 4-20 napig terjedhet. A fertőzött gyerekek a legfertőzőbbek abban az időszakban, amikor a vírus még szaporodik a szervezetben, ekkor akár még tünetmentes is lehet!
Tünetek gyermekkorban:
Láz, hányinger, fejfájás, orrfolyás, arculcsapásra emlékeztető vörösség a két arcfélen, csipkeszerű kiütés, mely a törzs felől terjed a végtagok felé, sápadtság (vérszegénység jeleként)
Tünetek felnőttkorban:
Napokig vagy hetekig tartó ízületi fájdalom, mely a nagy ízületeket érinti; nem jellemző az arculcsapásra emlékeztető vörösség
Az lepkehimlő kezelése:
Tünetmentes, vagy enyhe lefolyás esetében nincs szükség célzott kezelésre. A felgyógyulásig ágynyugalom, és a panaszoktól függően tüneti kezelés ajánlott.
Kontaktokkal kapcsolatos teendők:
Ép immunrendszerű gyerekeknél teendő nincs.
Fontos! Hematológiai alapbetegségben szenvedőknél és immunkárosodott egyéneknél a vérképzőszervi elváltozások súlyosabbak, életet veszélyeztethetők is lehetnek. Azok a dolgozók, akik ilyen betegségben szenvednek, vagy gyermeket várnak, mihamarabb forduljanak kezelőorvosukhoz, ha lepkehimlős beteggel érintkeztek a további teendők, vizsgálatok eldöntése céljából.
Kezelés:
Magától gyógyuló betegség, nincsen speciális antiviralis gyógyszer és legtöbbször nincs szükség egyéb tüneti kezelésre sem.
Megelőzés:
A betegség ellen nincs védőoltás. Terjedésének megakadályozásában, megelőzésében segíthet a megfelelő higiénia – gondos kézmosás, zsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor – különösen a gyermekközösségekben.
Közösségből történő kizárás: A beteg a kiütések megjelenésekor már nem fertőz, közösségbe mehet, de fontos, hogy a fertőzött gyermek ne érintkezzen várandós kismamával.
(Fotó: Pxhere.com)